Arturo Mari. Do Niepołomic wróciły jego zdjęcia, a Wieliczka przypomina dzieje zakonników

Czytaj dalej
Fot. fot. materiały prasowe mŻk wieliczka
Jolanta Białek

Arturo Mari. Do Niepołomic wróciły jego zdjęcia, a Wieliczka przypomina dzieje zakonników

Jolanta Białek

Sztuka. Światowe Dni Młodzieży to inspiracja także dla organizowania wystaw związanych z sacrum. Takie ekspozycje otwarto w Wieliczce i Niepołomicach.

Na krużgankach Zamku Królewskiego w Niepołomicach można znów podziwiać „Pielgrzymki do tej Ziemi” - fotografie autorstwa Arturo Mari, dokumentujące najważniejsze chwile - także te nieoficjalne z wizyt w Polsce Jana Pawła II. Wystawę tę pokazano w Niepołomicach po raz pierwszy w 2009 roku. Teraz, z okazji przyjazdu do naszego kraju papieża Franciszka, projekt został wznowiony.

W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce wybrano inną tematykę. Wystawa „Pax et Bonum” prezentuje dzieje zakonów franciszkańskich w Polsce. Na ekspozycji, którą w następnym tygodniu można zwiedzać bezpłatnie, pokazano między innymi portrety św. Franciszka i sceny z jego życia, a także wizerunki jego współpracowników i naśladowców. Można oglądać również namalowane od XVII wieku do czasów współczesnych obrazy, przedstawiające zakonników i zakonnice.

Na espozycji są też tkaniny, szaty i naczynia liturgiczne oraz archiwalne dokumenty związane z solnymi nadaniami dla klasztorów franciszkańskich. Nie brakuje odniesień do „wielickich” franciszkanów, którzy są obecni w życiu miasta od końca XVI wieku.

Wystawie „Pax et Bonum”. Zakony franciszkańskie w Polsce” towarzyszy plenerowa - rozlokowana wokół Zamku Żupnego - prezentacja zdjęć krakowskiego artysty fotografa Michała Grychowskiego. Na zdjęciach pokazano codzienne życie współczesnych zakonnic i zakonników z różnych zgromadzeń franciszkańskich.

To niejedyna wielicka ekspozycja przygotowana z myślą o Światowych Dniach Młodzieży. Kolejna, nazwana „Świętość jest na wyciągnięcie ręki”, zostanie otwarta jutro w Alei Jana Pawła II. Elementem wystawy, która pozostanie w Wieliczce do 20 sierpnia, będzie m.in. kilkumetrowa rzeźba przedstawiająca Jezusa Chrystusa.

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.