Piotr Polechoński

Archiwalny fotoplastikon w Koszalinie, czyli fotograficzna podróż w czasie

Tak prezentuje się fotoplastikon, który stoi na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie Fot. Radosław Brzostek Tak prezentuje się fotoplastikon, który stoi na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie
Piotr Polechoński

Chcesz zobaczyć dawną Polskę i dawny Koszalin, w taki sposób, w jak kiedyś oglądano takie fotografie? Możesz to zrobić do końca stycznia w najprawdziwszym fotoplastikonie, który stoi na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Wszyscy miłośnicy filmu „Vabank” zapewne kojarzą scenę, gdy główni bohaterowie omawiają szczegóły planowanego przez siebie skoku wewnątrz fotoplastikonu. Czyli automatu, służącego kiedyś do prezentacji pojedynczych fotografii (przeźroczy) stereoskopowych w ramach całych cykli fotograficznych. Fotoplastikony popularne były na przełomie XIX i XX wieku, ostatnie z nich działały jeszcze w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.