Apator na fali wspomnień. Na wspomnienia i zdjęcia dotyczące toruńskiej firmy czekamy do 30 maja. Listę zamykamy w piątek o godzinie 12

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Szymon Spandowski

Apator na fali wspomnień. Na wspomnienia i zdjęcia dotyczące toruńskiej firmy czekamy do 30 maja. Listę zamykamy w piątek o godzinie 12

Szymon Spandowski

Redakcyjno-zakładowa komisja konkursowa pochyli się nad nadesłanymi wspomnieniami i zdjęciami w piątek po południu. Poczyta i rozdzieli nagrody.

Zbiórkę wspomnień i zdjęć kończymy w piątek w samo południe. Później zbierze się komisja redakcyjno-zakładowa, która wszystko przeczyta, obejrzy i przyzna nagrody. Na decyzję komisji wpływać nie mamy zamiaru, komisja dobrze by jednak zrobiła, gdyby co najmniej nagrodę specjalną przyznała panu Władysławowi Wiatrowskiemu, który przysłał swoje wspomnienia jako pierwszy i w naszym konkursie cały czas bierze czynny udział, służąc pomocą i radą.

W piątkowych „Nowościach” opublikowaliśmy jedną z fotografii wydanych na 25-lecia Pomorskich Zakładów Wytwórczych Aparatury Niskiego Napięcia. Zdjęcie nie miało podpisu, więc strzeliliśmy, że to biblioteka domu kultury. Spudłowaliśmy, ponieważ zdjęcie przedstawiało czytelnię biblioteki technicznej z wystawą czasopism, o czym poinformował niezastąpiony pan Władysław.

„Biblioteka techniczna mieściła się na pierwszym piętrze budynku technicznego. Na starych fotografiach jest to budynek obok wysokiej hali z napisem Apator” - pisze nasz Czytelnik. - „Biblioteka techniczna wchodziła w skład Działu Ogólnotechnicznego, do którego należały jeszcze sekcje zajmujące się: powielaniem dokumentacji technicznej (odbitki ozalidowe); wykonywaniem zdjęć technicznych i zbiorami negatywów i odbitek produkowanych wyrobów, drukiem opisów technicznych i kart katalogowych produkowanych wyrobów, oprawą plastyczną na terenie zakładu; biblioteką norm technicznych i weryfikacją dokumentacji konstrukcyjnej pod kątem zgodności z normami technicznymi tzn. polskie normy, branżowe normy, zakładowe normy, czy nawet normami międzynarodowymi; opracowywaniem dla konstruktorów i technologów tzw. serwisów informacyjnych dotyczących określonych zagadnień technicznych, serwisy te opracowywano na podstawie krajowych i zagranicznych czasopism, katalogów technicznych. W czasach kiedy nie istniał internet była to jedyna forma szybkiego uzyskiwania wiadomości technicznych.

W dziale tym pracowałem w latach 1971-1974 na różnych stanowiskach”.

Z apatorowym maratonem wspomnień wkraczamy na ostatnią prostą. Na tej ostatniej prostej będziemy musieli nabiegać się sami, żeby dotrzeć do tych wszystkich, do których jeszcze nie dotarliśmy.

Cały czas czekamy również na kolejne wspomnienia i zdjęcia. Można je wysyłać na adres: Redakcja „Nowości” ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń, bądź: [email protected]. Na kopercie czy w temacie e-maila prosimy napisać: Apator.

Przypominamy również, że wszystko, co przypłynie do nas na fali wspomnień, musi się znaleźć w redakcji do piątkowego południa.

Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.