Akt oskarżenia przeciwko byłemu staroście jeszcze w tym roku?

Czytaj dalej
Fot. archiwum polskapress
Piotr Polechoński

Akt oskarżenia przeciwko byłemu staroście jeszcze w tym roku?

Piotr Polechoński

W 2017 r. ma zakończyć się śledztwo w sprawie byłego starosty.

Chodzi o Romana S., byłego starostę koszalińskiego. W 2015 roku usłyszał on zarzuty o korupcję, które postawiła mu Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie.

Dotyczą one ustawienia jednego z przetargów.

Według prokuratorów, Roman S. miał zaproponować Tomaszowi P., ówczesnemu dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, łapówkę w wysokości prawie miliona złotych za to, żeby przetarg wygrała wskazana przez niego firma z Kołobrzegu.

Teraz - po zmianach, jakie nastąpiły w prokuratorskich strukturach - śledztwo w sprawie byłego starosty prowadzi Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Naczelnik wydziału Aldona Lema w nadesłanym do redakcji piśmie tłumaczy, że tak długi czas prowadzonego śledztwa to efekt złożoności prowadzonego postępowania i jego wielowątkowego charakteru.

- „Obecnie w oparciu o szerszy materiał dowodowy dokonywana jest prawokarna ocena ustalonych już zachowań podejrzanych pod kątem zakwalifikowania pod konkretny przepis Kodeksu Karnego” - czytamy w piśmie.

Aldona Lema pisze w nim również, że postępowanie zakończy się do końca 2017 roku i że „z uwagi na ważny interes śledztwa nie jest możliwe szczegółowe wskazanie, jakie konkretne czynności podejmowane są w tym śledztwie”. Zarzuty postawione Romanowi S. to element tzw. afery meliorantów.

Śledztwo prowadzone w tej sprawie dotyczy nieprawidłowości podczas przetargów prowadzonych od września 2009 r. do czerwca 2013 r. w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Dotychczas w sprawie tej przedstawiono zarzuty łącznie 11 osobom.

Afera zaczęła się od zatrzymania w 2014 roku Tomasza P., byłego dyrektora ZZMiUW w Szczecinie. Usłyszał zarzuty stworzenia grupy i ustawienie 20 przetargów na 55 mln zł. Tomasz P. po kilku miesiącach spędzonych w areszcie poszedł na współpracę z prokuraturą i wyszedł na wolność.

To on m.in. ujawnił, że dostał 200 tys. zł łapówki od Krzysztofa B., przedsiębiorcy z Darłowa (firma B. budowała m.in. wrota sztormowe na kanale jamneńskim).

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.