Czesław Wachnik

Aeroklub Ziemi Lubuskiej ma 60 lat

b Skład osobowy ,,Żelaznego“.:  L.Marchelewski, M.Dubkiewicz, W. Krupa, S. Chrząszcz, T. Kołaszewski, A.Haładyn. 2.06.2003 w katastrofie giną S.Chrząszcz Fot. AZL
b Skład osobowy ,,Żelaznego“.: L.Marchelewski, M.Dubkiewicz, W. Krupa, S. Chrząszcz, T. Kołaszewski, A.Haładyn. 2.06.2003 w katastrofie giną S.Chrząszcz i M.Dubkiewicz.
Czesław Wachnik

Aeroklub Ziemi Lubuskiej obchodzi 60-lecie działalności. Władysław Taranek, który pracę w aeroklubie rozpoczął w sierpniu 1966 roku, przypomina: - Lotnisko w Przylepie powstało na polu, które należało do pobliskiego PGR w styczniu 1957 roku. Wylądował wtedy pierwszy samolot sanitarny, bo miał tu powstać zespół ratowniczo - sanitarny.

Lotnisko powstało na szczerym polu

- Na środku pola zbudowano wiatę, która pełniła rolę hangaru. Pole natomiast zrównało wojsko i tak zaczął się rozwój Przylepu. Który dziś należy do najbardziej aktywnych aeroklubów w Polsce - dodaje pan Wiesław.

Z tej to okazji w Przylepie odbędzie się w sobotę festyn z pokazami lotniczymi. Dyrektor AZL Artur Haładyn powiedział nam, że impreza będzie miała charakter wyjątkowy: - Bo rocznica jest wyjątkowa. W Przylepie szykujemy pokazy lotnicze, jakich jeszcze nie było. A na finał festynu planujemy niespodziankę, o zachodzie słońca odbędzie się pokaz lotniczy, połączony z pokazem pirotechnicznym.

Niewątpliwym gwoździem festynu będą aż cztery pokazy grupy ,,Żelazny”. Wojciech Krupa pilot i trener pięcioosobowej grupy ,,Żelazny” zapewnił, że w Przylepie piloci pokażą m.in. rzadko prezentowany numer, polegający na mijance samolotów z szybowcem. Akrobacji będzie znacznie więcej. Obok ,,Żelaznego” wystąpią też piloci z , Katowic i Poznania, a także z Czech. Dlatego warto przyjechać do Przylepu, by wszystko zobaczyć.

Atrakcją będzie nie tylko występ pilotów

Przypomnijmy, że grupa ,,Żelazny” to jedyna cywilna grupa akrobacyjna, latająca na różnego typu samolotach. Powstała w 2000 roku i swoje umiejętności prezentuje do dziś. Chociaż w tym czasie skład się mocno zmienił. Jednym z powodów były także tragiczne wypadki.

To jednak nie są jedyne atrakcje festynu w Przylepie. Jak zwykle popularnością będzie się cieszyła strefa gastronomiczna. Można będzie też poleżeć na kocach i zwyczajnie poleniuchować. Tym bardziej że zapowiadana jest dobra pogoda. Można też będzie dopingować stu uczestników pięciogodzinnego, ogólnopolskiego maratonu na rowerach stacjonarnych. Dużą atrakcją będzie zapewne miasteczko rodzinne, zorganizowane przez ZGraną Rodzinę i jej partnerów. Wymieńmy jeszcze pokazy sprzętu wojskowego, policyjnego, strażackiego, warsztaty kulinarne, plastyczne, konkursy sprawnościowe i dziesiątki konkursów dla najmłodszych. Natomiast dorośli będą mogli zaliczyć kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i tym samym zdobyć certyfikat.

Innym naszym rozmówcą jest Leszek Drygasiewicz, były szef wyszkolenia aeroklubu, który pracę w Przylepie rozpoczął już w 1962 roku, przez wiele lat latał jako pilot i instruktor. To spod jego ręki wyszło wielu pilotów szybowców, śmigłowców i samolotów.

Szkolono, by pozyskać pilotów dla wojska

Pan Leszek wspomina, że obecnie szkolenie pilotów przebiega zupełnie inaczej niż przed 1990 rokiem.

- Do czasu przemian w 1990 roku była jedna instrukcja szkolenia w całej Polsce, a celem szkolenia było pozyskanie osoby, która z czasem zasiądzie za starami samolotu wojskowego - wspomina. - Młody człowiek przychodząc do nas na szkolenie w zakresie szybowca, czy spadochroniarstwa, miał szansę zostać pilotem wojskowym. Ale tylko jeden, dwóch czy trzech, którzy ukończyli kurs, takimi pilotami zostawało. Dziś jest inaczej, powiedziałbym - pełna komercjalizacja. Szkolić się może każdy, niezależnie od wieku, warunkiem jest odpowiednie zdrowie i pieniądze.

Z kolei pan Władysław podkreśla, że ogromne znaczenie dla AZL miało utworzenie Liceum Lotniczego w Zielonej Górze w 1979 roku. Było to drugie liceum tego typu, obok tego w Dęblinie.

Z Przylepu polecieli w daleki świat

Obaj panowie przypominają nazwiska osób, które dzięki szkoleniu w Przylepie, a niektórzy także w połączeniu z nauka w liceum, stali się pilotami. To m.in. Tadeusz Wrona, Kazimierz Wrona, Bolesław Szatkowski, Andrzej Boro¬wczyk, Waldemar Kowalski, Romuald Jasiński, Krzysztof Kowalkowski, Przemysław Wiśniorz czy Józef Przybysz.

Absolwentami AZL byli też obecny sekretarz województwa Bogusław Nowak czy znany zielonogórski przedsiębiorca, szef Stelmetu Stanisław Bieńkowski. A także Michał Wiśniewski, który z zespołem Ich Troje wystąpi właśnie w tę sobotę, z okazji jubileuszu aeroklubu.

Sam Michał Wiśniewski na konferencji prasowej przypomniał, że szlify pilota zdobył właśnie w Przylepie. A jego nauczycielem był m.in. były dyrektor aeroklubu Lech Marchelewski. Zespół Ich Troje śpiewał już na lotnisku m.in. w 2003 roku. a ą

JAK DOJECHAĆ NA FESTYN

Wydaje się, że konieczna będzie rezygnacja z samochodu. Po prostu, na lotnisko będą wpuszczane jedynie autobusy MZK, a dojechać będzie można nimi za darmo. Natomiast auto trzeba będzie zostawić na parkingu. A ten zostanie zorganizowany na Trasie Północnej, między rondami Stefana Batorego a Ireny Sendlerowej.
Parking będzie czynny w godzinach 10.00-24.00. Stąd autobusy (linia R) będą odjeżdżały co 15 minut, wprost na lotnisko.
Bezpłatne autobusy (linia D) będą odjeżdżały także z dworca PKP (także co 15 minut) oraz z osiedla Śląskiego (linia 20), też co 15 minut. Zarówno na dworzec PKP, jak też osiedla Śląskie ,można będzie dojechać w kursie powrotnym.
Autobusy rozpoczną swoje jazdy od godz. 11.44, a zakończną o godz. 21.39. Organizatorzy zachęcają także do przyjazdu rowerem. Na lotnisku będzie strzeżony parking, a opłata wyniesie 2 zł. Na czas zamknięcia części Trasy Północnej samochody, od rond Batorego i Sendlerowej, będą kierowane na objazd ulicami Batorego, Energetyków i Zjednoczenia, a to oznacza, że trzeba się tam liczyć z utrudnieniami.

PROGRAM FESTYNU NA LOTNISKU W PRZYLEPIE
12.00-12.30 -otwarcie, występ orkiestry wojskowej z Żagania ,
12.00-18.30 - Miasteczko Rodzinnych Atrakcji - niespodzianki przygotowane przez partnerów programu ZGrana Rodzina,
12.30-13.30 -pierwsza część pokazu lotniczego,
13.30-15.30 -prezentacja zespołów dziecięcych i młodzieżowych (soliści ze SP11 i SP18, zespoły wokalne Pstryk, Studio A, Bemolki, Flesz, Fleszyk)
15.30-16.30 - druga cześć pokazu lotniczego
16.30-17.30 -występ orkiestry wojskowej z Żagania
17.30-18.30 -trzecia część pokazu lotniczego
19.00-21.00 - występ zespołu Ich Troje
21.00-21.20 - finałowa część pokazu lotniczego
21.20 -zakończenie festynu.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.