Iwona Marciniak

8 nowych autobusów Komunikacji Miejskiej w Kołobrzegu

Osiem nowych Solarisów stopniowo zastąpi wysłużone MAN-y, Neoplany i Scanie Fot. Michał Świderski Osiem nowych Solarisów stopniowo zastąpi wysłużone MAN-y, Neoplany i Scanie
Iwona Marciniak

W czerwcu KM wzbogaci się o nowe pojazdy marki Solaris.

Już w czerwcu tabor Komunikacji Miejskiej w Kołobrzegu wzbogaci się o 8 nowych autobusów. Spółka kupuje je od polskiego producenta, firmy Solaris Bus & Coach.

Nowe pojazdy pozwolą stopniowo wycofać z użytku mocno już wysłużone autobusy.

- Mamy trzy MAN-y, których wiek to 21 lat, dwa neoplany tylko o rok młodsze i trzy Scanie, które wyprodukowano 15 lat temu - mówi Jan Warchoł, prezes Komunikacji Miejskiej.

- Stare autobusy generują coraz większe koszty. Maja już około milion kilometrów przebiegu. Pora na nowe. Zakup nowych pojazdów to jednak poważna inwestycja, bo jeden nowy Solaris kosztuje 934 tys. złotych. Wszystkie będą kosztować miasto blisko 7,5 mln zł netto.

Kołobrzeska KM mogła podpisać umowę na dostawę ośmiu maszyn, dzięki dofinansowaniu unijnemu, sięgającemu ponad 77 procent wartości (5,8 mln zł netto). Autobusy, które w drugiej połowie czerwca stopniowo powinny pojawiać się na ulicach Kołobrzegu, będą miały 12 metrów długości każdy, a ich silniki będą maszynami spełniającymi restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6, 210m kW.

Będą także wyposażone w automatyczne skrzynie biegów i system informacji dla pasażerów sprzęgnięty z systemem miejskim. Wszystkie nowe autobusy będą dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Będą też wyposażone w ładowarki do telefonów komórkowych, dostępne dzięki 6 portom USB, rozmieszczonym w trzech różnych miejscach.

W sumie, w ciągu dwóch lat, KM może wymienić od 10 do 12 autobusow. W mieście kursuje siedem linii. KM ma w tej chwili 25 autobusów. 13 z nich to Solarisy Urbino. Dofinansowanie unijne pochodzi z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przetarg ogłoszono jeszcze w ubiegłym roku, rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu.

KM i jej właściciel, czyli prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, podpisali umowę na dostawę. Z nowym zakupem nie wiąże się „rewolucja” w rozkładzie jazdy. Choć jak słyszymy, zapowiada się, że KM najprawdopodobniej wprowadzi dodatkową linię w gminie Kołobrzeg. Więcej informacji o tym już wkrótce.

Iwona Marciniak

Piszę w Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Mam szczęście mieszkać w Kołobrzegu, którego plaża - bez względu na porę roku - to najlepszy antydepresant i akumulator dobrej energii. Zwłaszcza gdy biega się po niej z psem (a najlepiej z psami ;))


Informuję o tym, co dzieje się w mieście i powiecie kołobrzeskim. Moje teksty można znaleźć w sieci na stronie www.gk24.pl, www.kolobrzeg.naszemiasto.pl, na fejsbukowym profilu Kołobrzeg nasze miasto oraz w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.