Marzena Sutryk

„500 plus” - wnioski od nowa

Z początkiem sierpnia trzeba będzie znowu składać wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” na dzieci. I to bez względu na to, czy ktoś wcześniej pobierał Z początkiem sierpnia trzeba będzie znowu składać wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” na dzieci. I to bez względu na to, czy ktoś wcześniej pobierał to świadczenie, czy będzie się starał o nie po raz pierwszy.
Marzena Sutryk

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o „500 plus” i inne świadczenia dla rodzin.

Nowa ustawa ujednoliciła terminy przyjmowania wniosków o różne rodzaje świadczeń dla rodzin. Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 października. W praktyce to oznacza dla rodziców (samotnych matek i innych uprawnionych), że z początkiem sierpnia trzeba będzie znowu składać wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” na dzieci. I to bez względu na to, czy ktoś wcześniej pobierał to świadczenie, czy będzie się starał o nie po raz pierwszy.

- Świadczenie było bowiem przyznawane na rok - mówi Bogumiła Szczepanik, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie. - Dlatego trzeba zaczynać wszystko od początku i jeszcze raz trzeba dopełnić wszelkich formalności. To nie jest nasz wymysł, takie są ustawowe zapisy i tego musimy się trzymać.

Dyrektorka MOPR podkreśla jednak, by nie spieszyć się ze składaniem wniosków. - Ludzie zgłaszają się do nas już teraz, ale my nie możemy przed terminem przyjmować wniosków. Cała procedura jest uzależniona od podpisu prezydenta RP. Obecnie nie ma jeszcze dostępnych druków. Ale prosimy o śledzenie naszej strony internetowej: tam będą pojawiać się na bieżąco informacje na ten temat, a także tam pojawi się druk wniosku - wyjaśnia Szczepanik. - I spokojnie: jeżeli ktoś nie zgłosi się do nas w sierpniu, a we wrześniu, to wówczas otrzyma wypłatę świadczenia z wyrównaniem, więc nie straci tych pieniędzy.

Dyrektorka MOPR ma jeszcze jedną sugestię: by chętni składali wnioski przez internet. - To nam wszystkim - i urzędnikom, i uprawnionym - ułatwi rozpatrzenie sprawy. Do tego w MOPR w Koszalinie działa nowy system kolejkowy. Teraz można umówić się tu na wizytę z domu, przez internet, na konkretny dzień i godzinę, bez wyczekiwania w kolejce przed drzwiami w placówce. MOPR w Koszalinie przez cały sierpień będzie pracował w wydłużonych porach- w godzinach od 7 do 17.

Warto też wiedzieć, że nowa ustawa przyniosła pewne zmiany. - Inaczej będzie liczony dochód uzyskany i utracony - mówi Bogumiła Szcze-panik. - Kolejna sprawa: mimo że alimenty nie wliczają się do dochodu, to matka samotna, która stara się o „500 plus”, musi nam dostarczyć orzeczenie sądu o zasądzonych alimentach. Jeżeli nie ma orzeczenia, dostanie trzy miesiące na dopełnienie formalności. Gdy nie dostarczy nam wyroku, tego świadczenia nie otrzyma.

W tym roku przy wypełnianiu wniosku należy podawać dochody za 2016 rok. Przypomnijmy: instytucje mają trzy miesiące na rozpatrzenie wniosków, stąd na świadczenia naliczane od października należy składać wnioski od sierpnia. Nowy termin dotyczy nie tylko świadczenia „500 plus”, ale też świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.