500 plus: Rodziny nie informują o dochodach i tracą 500 złotych na pierwsze dziecko

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

500 plus: Rodziny nie informują o dochodach i tracą 500 złotych na pierwsze dziecko

Mikołaj Woźniak

Wiele rodzin w Wielkopolsce straciło już prawo do pobierania 500 plus na pierwsze dziecko i musi oddać bezprawnie przyjęte świadczenia. Wszystko dlatego, że urzędy skarbowe aktualizują informacje o świadczeniobiorcach. Często okazuje się, że nie poinformowali oni o zwiększeniu miesięcznych dochodów.

Kolejne wielkopolskie rodziny tracą i mogą utracić prawo do pobierania świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”. Chodzi głównie o te osoby, które otrzymują pieniądze na pierwsze dziecko i zaczynają przekraczać próg dochodowy na jedną osobę w rodzinie. Wynosi on 800 zł na osobę, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego wzrasta do 1200 zł.

Takie zmiany generuje współpraca regionalnych ośrodków pomocy rodzinie z urzędami skarbowymi, a także nowe przepisy „uszczelniające” pobieranie świadczenia.

Odbierają 500+

Na łamach portalu Wągrowiec Nasze Miasto i Tygodnika Wągrowieckiego pisaliśmy ostatnio o sytuacji ponad stu rodzin z tego powiatu. Musiały one zwrócić nienależne im świadczenia. Do urzędu skarbowego docierają informacje o zatrudnieniu świadczeniobiorców i są oni na bieżąco weryfikowani. Wiele osób zataja swoje zatrudnienie i wzrost dochodu na osobę. Nie da się tego jednak ukrywać przez dłuższy czas.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. jakie są dwa główne problemy związane z sytuacją dochodową rodzin.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.