500+ i ulga prorodzinna. Za nami dyżur z udziałem eksperta

Czytaj dalej
Fot. Radosław Brzostek
Irena Boguszewska

500+ i ulga prorodzinna. Za nami dyżur z udziałem eksperta

Irena Boguszewska

W Głosie zorganizowaliśmy dyżur na temat rozliczeń dochodów od osób fizycznych za 2016 r. Na pytania Czytelników odpowiadała Maria Miłek z I Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

Dzisiaj zamieszczamy odpowiedzi na pytania związane z ulgą na dzieci. Program 500+

- Biorę 500 + na dwoje dzieci. Nie wiem, gdzie i jak mam wpisać ten dochód. W deklaracji PIT-37 jakoś nie widzę na to miejsca.

- Pieniądze z programu 500 + są zwolnione z opodatkowania. Nie wykazuje się ich w zeznaniu rocznym.

- Czy na pewno tak jest?

- Tak, na pewno.

- Korzystam z programu 500 +. Czy w związku z tym mam prawo skorzystać też z ulgi na dzieci, czy nie?

- Korzystanie z programu 500 + nie ogranicza prawa do korzystania z ulgi prorodzinnej. Ma pani więc prawo z niej skorzystać, pod warunkiem, że spełnia pani wszystkie warunki.

- Kto może z niej korzystać?

- Ulga przysługuje na każde małoletnie dziecko: wobec którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską, które zamieszkiwało z podatnikiem, który był jego opiekunem prawnym, nad którym podatnik sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Mogą z niej korzystać także podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej, czyli składający roczne zeznanie podatkowe na druku PIT- 36 lub PIT-37.

- A czy są ograniczenia w dochodzie.

- Tak. Podatnicy pozostający przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim o łącznych rocznych dochodach nieprzekraczających 112 tys. zł (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne) mają prawo do ulgi w wysokości 92,67 zł za miesiąc, a 1.112,04 zł za cały rok. Jeśli macie państwo wyższe dochody za 2016 rok, to stracicie prawo do ulgi. Dochody osoby samotnie wychowującej dziecko nie mogą przekroczyć 56 tys. zł.

Dziecko studiuje

- Czy nadal można odliczyć ulgę na dziecko pełnoletnie, studiujące i pozostające na utrzymaniu rodziców?

- Tak, ale dotyczy to dziecka, które nie ukończyło 25. roku życia, uczące się lub studiujące (również za granicą). Warunkiem skorzystania z ulgi jest aby dziecko nie uzyskało w roku podatkowym dochodów podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej lub kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% stawką podatkową w łącznej wysokości przekraczającej 3.089 zł. Także opieka nad pełnoletnim dzieckiem, które otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej.

- Mam dwoje dzieci i dotychczas korzystałam z ulgi na nie. Jednak starszy syn student skończył w lipcu 2016 roku 26 lat. Na niego mi już ulga nie przysługuje. Czy na młodsze dziecko w wieku 15 lat mogą wziąć ulgę?

- Tak, jeśli spełnia pani warunki. Musi pani pamiętać, że teraz, skoro nie korzysta pani z ulgi na dwoje dzieci, a tylko na jedno, to obowiązuje państwa limit dochodu. Łączny dochód roczny pani i męża, po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, nie może przekroczyć 112 tys. zł.

- Dlaczego? Przecież mamy nadal dwoje dzieci.

- Jednak możemy rozpatrywać, czy należy się państwu ulga tylko na jedno dziecko.

- A czy do tego rocznego dochodu musimy doliczyć dochód starszego syna? On w roku ubiegłym w wakacje zarobił 2.500 zł?

- Nie, tego dochodu państwo nie doliczacie. Liczy się tylko dochód pani i męża.

- Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Syn w roku ubiegłym zdał maturę. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej na niego za okres od stycznia do maja? Sytuacja jest taka, że syn po zdaniu matury wyjechał do Wrocławia, tam studiuje, ale też pracuje i w roku ubiegłym zarobił ponad 3.089 zł. Jednak do maja mieszkał ze mną i był na moim wyłącznym utrzymaniu.

- Niestety, nie może pani skorzystać z ulgi na niego, ponieważ jego zarobki w ubiegłym roku przekroczyły 3.089 zł.

- Jednak to są zarobki z okresu późniejszego, do maja nie zarobił ani grosza.

- To nie ma znaczenia, ponieważ rozliczamy dochody za cały 2016 rok.

- A czy mamy rozliczyć się razem, czy osobno?

- Osobno. Syn musi złożyć swoje zeznanie, a pani swoje.

- Czy należy się ulga prorodzinna na dziecko studiujące na Politechnice Koszalińskiej, które uzyskało w wakacje zarobki za granicą (konkretnie w Niemczech) i tylko tam. Zarobki przekroczyły próg 3.089 zł i zostały rozliczone w całości za granicą. Moje wątpliwości budzi fakt, iż wiele opinii mówi o braku możliwości odpisania takiej ulgi. Natomiast zgodnie z wyrokiem opolskiego WSA Sygn.akt I SA/Op 519/15 , który uznał, że zarobki uzyskane w Niemczech nie stanowią dochodu podlegającego opodatkowaniu według zasad z art. 27 ustawy o PIT. Sąd podkreślił, że do zastosowania art.27 ust 8 ustawy o PIT konieczne jest uzyskanie dochodu zarówno w kraju jak i za granicą. Gdy nie ma dochodu w Polsce, dochód uzyskany za granicą i zwolniony na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie podlega PIT według zasad ogólnych z art. 27.

- Wszystko się zgadza. Dochód dziecka w takim przypadku jest zwolniony z opodatkowania w Polsce i dziecko nie musi składać tu zeznania podatkowego. Jednak rodzice nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, ponieważ dziecko zarobiło ponad 3.089 zł.

- Moja córka w roku ubiegłym zdała maturę i podjęła studia w Berlinie. Tam też sobie dorabia. Jak mam przeliczyć jej zarobki z euro na złotówki, według jakiego kursu, aby sprawdzić ile one naprawdę wyniosły w roku ubiegłym?

- Dochody uzyskane przez dziecko w 2016 roku należy przeliczyć według kursu średniego NBP z dnia 31 grudnia 2016 roku.

Ważne dochody

- Jestem wdową, sama wychowuję syna. Syn ma 18 lat. Jakiego dochodu nie mogę przekroczyć, aby uzyskać ulgę?

- Dochody pani nie mogą przekroczyć 56 tys. złotych, a dochody syna 3.089 zł.

- W listopadzie 2016 roku urodził mi się syn. Z podatku za 2016 rok rozliczał mnie zakład i nie naliczył mi ulgi na dziecko. Czy mogę jeszcze złożyć korektę zeznania podatkowego za 2016 rok?

- Tak, ma pan takie prawo.

- Czy na jedno dziecko przysługuje jakaś ulga, czy już nie?

- Odliczenie ulgi prorodzinnej w zeznaniu podatkowym za 2016 roku dla podatników posiadających jedno dziecko nadal przysługuje, zostało uzależnione od ich dochodów oraz ich stanu cywilnego.

- Ja samotnie wychowuję jedno dziecko. Mój były mąż żyje, ma nową rodzinę, nie mieszka z nami, płaci na naszą córkę bardzo niskie alimenty. Jakie dochody uprawniają mnie do ulgi?

- Podatnik niepozostający w związku małżeńskim, w tym również przez część roku, ma prawo do ulgi na jedno dziecko, jeśli jego roczne dochody nie przekroczyły 56 tys. zł. Po przekroczeniu tego progu brak jest prawa do ulgi.

- Czy do tych dochodów osiąganych z pracy muszę doliczyć alimenty, jakie jej ojciec płaci na córkę?

- Nie, alimenty na dzieci są zwolnione z opodatkowania.

- Razem z mężem mamy dwoje dzieci w wieku szkolnym. Ile możemy zarobić, aby nie stracić ulgi?

- Dla podatników, którzy posiadają dwoje i więcej dzieci odliczenie jest niezależne od wysokości osiąganych przez nich dochodów.

- A jaka jest ulga na dwoje dzieci?

- Kwota ulgi na każde dziecko wynosi miesięcznie 92,67 zł, a rocznie 1.112,04 zł. Maksymalne roczne odliczenie na dwoje dzieci to 2.224,08 zł.

- Mamy czworo dzieci w wieku od lat 2 do 16. Jaką ulgę na nie możemy dostać?

- Kwota ulgi na pierwsze i drugie dziecko jest taka sama - 1.112,04 zł. Na trzecie dziecko jest wyższa, wynosi miesięcznie 139,01 zł, czyli rocznie 1.668,12 zł. Ulga na czwarte i każde następne dziecko wynosi miesięcznie 185,34 zł, a rocznie 2.224,08 zł. Tak więc maksymalna kwota odliczenia na czworo dzieci to 6.116,28 zł.

- Czy taką kwotę odliczamy teraz od dochodu?

- Nie, od podatku. Tu się nic w porównaniu do lat ubiegłych nie zmieniło.

- Syn ma 16 lat. Latem 2016 roku zarobił 2.640 zł brutto. Czy przez to nie pozbawił nas prawa do ulgi?

- Nie, ponieważ syn mógł zarobić do 3.089 zł.

- Córka ma 22 lata i ma orzeczenie o niepełnosprawności. Mieszka ze mną i mężem, ma rentę socjalną w wysokości 600 zł. Czy możemy korzystać z ulgi na nią?

- Tak, jeśli dochody państwa za 2016 rok nie przekroczyły 112 tys. zł, to możecie państwo skorzystać z odliczenia na dziecko.

- Czytam, że przy dwojgu dzieci, przy przyznawaniu prawa do ulgi prorodzinnej nie są brane pod uwagę dochody. Czy chodzi tu o dochody rodziców, czy także o dochody dzieci?

- Przy dwójce dzieci nie są brane pod uwagę dochody rodziców. Ważne są jednak dochody dziecka. Na to, które zarobiło w roku powyżej 3.089 zł, ulga rodzicom nie przysługuje. Jeśli oboje mają wyższe zarobki, to nie możecie państwo skorzystać z ulgi. Jeśli jedno z dzieci zarobiło powyżej tej kwoty, to w takim przypadku korzystacie z ulgi tylko na jedno dziecko i wtedy ważne są wasze dochody, które nie mogą w roku przekroczyć 112 tys zł.

Irena Boguszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.