20-latka zmarła w Poznaniu po dopalaczach. Prokuratura umorzyła sprawę. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Justyna Piasecka

20-latka zmarła w Poznaniu po dopalaczach. Prokuratura umorzyła sprawę. Dlaczego?

Justyna Piasecka

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie śmierci 20-latki z Poznania. Dziewczyna zmarła w ubiegłym roku w jednym z mieszkań na Grunwaldzie po tym, jak zażyła dopalacze. Jednocześnie do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 21-letniemu Cezaremu W., koledze zmarłej dziewczyny oraz Monice P., która dała 20-latce substancje psychoaktywne. Nie ustalono jednak, by te osoby mogły przyczynić się do jej zgonu.

- Do sądu Rejonowego Poznań Grunwald i Jeżyce w Poznaniu został skierowany akt oskarżenia przeciwko Cezaremu W. o czyn z art. 58 ust 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i przeciwko Monice P. o czyn z art. 59 ust 1 wyżej cytowanej ustawy

– mówi Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Cezary W. odpowie przed sądem za udzielanie narkotyków, za co grożą mu nawet 3 lat więzienia. Natomiast Monika P. została oskarżona o udzielanie narkotyków celem osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Za to przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zarzuty, jakie usłyszeli, nie mają jednak związku ze śmiercią 20-latki.

Czytaj też: Gwałt zbiorowy we Wrześni. Dwóch mężczyzn odpowie przed sądem za zgwałcenie 21-latki. Sprawcy mieli podać jej pigułkę gwałtu

Śledczy prowadzili postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci młodej kobiety, jednak z uwagi na niewykrycie przestępstwa sprawa została umorzona. - W zakresie art. 155 k.k., prokurator wyłączył materiały i wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa z uwagi na brak znamion czynu zabronionego – dodaje Wawrzyniak.

20-latka i jej 21-letni kolega znalezieni nieprzytomni w mieszkaniu na Grunwaldzie

Przypomnijmy, 7 czerwca 2020 r., tuż po godz. 7 policjanci otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, który prosił o interwencję w jednym z mieszkań na poznańskim Grunwaldzie. Nie mógł on nawiązać kontaktu ze swoim kolegą. Podejrzewał, że mógł on zażyć środki psychoaktywne.

W ubiegłym roku 20-latka zmarła w jednym z mieszkań na poznańskim Grunwaldzie po zażyciu dopalaczy. Prokuratura prowadziła postępowanie pod kątem niemyślnego
Krzysztof Kapica W ubiegłym roku 20-latka zmarła w jednym z mieszkań na poznańskim Grunwaldzie po zażyciu dopalaczy. Prokuratura prowadziła postępowanie pod kątem niemyślnego spowodowania śmierci. Śledztwo zostało umorzone.

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, musieli wyważyć drzwi, ponieważ nikt nie otwierał. W środku na podłodze leżało dwoje młodych ludzi. Mimo udzielonej pomocy 20-latki nie udało się uratować, zaś jej 21-letni kolega w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala im. Raszei.

Szybko pojawiły się podejrzenia, że to właśnie środki odurzające mogły być przyczyną śmierci 20-latki oraz ciężkiego stanu, w którym znajdował się jej kolega. Ta teza stała się jeszcze bardziej prawdopodobna, gdy we krwi 21-latka wykryto substancje odurzające. Po kilku dniach ze szpitala wyszedł 21-latek, któremu ostatecznie nie stało się nic poważniejszego.

Śledczy prowadzili postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Biegli ustalili, że 20-latka zmarła w wyniku niewydolności krążeniowo-oddechowej, którą spowodowały zażyte różnego rodzaju narkotyki, w tym m.in. morfina. Początkowo w sprawie tej zarzuty usłyszała właśnie Monika P.

– Podejrzana udzieliła narkotyków zarówno Cezaremu W., jak i zmarłej młodej kobiecie

– tłumaczył prok. Wawrzyniak.

Biegli nie byli jednak w stanie wskazać, by zgon nastąpił akurat przez narkotyki, które 20-latka dostała od Moniki P., a Cezary W. usłyszał zarzut udzielania środków odurzających innej osobie.

– W toku prowadzonego śledztwa, ustaliliśmy, że ten pan w przeszłości udzielił komuś narkotyków. Jest to jednak zupełnie inna sprawa, która nie ma związku z tym zdarzeniem, czyli ze śmiercią młodej kobiety

– wyjaśniał prok. Łukasz Wawrzyniak.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Piasecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.