Joanna Krężelewska

2016 rok był rekordowy jeśli chodzi o liczbę imprez [rozmowa]

P. Strojek: - W 2017 roku uruchomimy dla mieszkańców mikrodotacje w ramach projektu Start Up Kultura na organizację imprez kulturalnych Fot. Radek Koleśnik P. Strojek: - W 2017 roku uruchomimy dla mieszkańców mikrodotacje w ramach projektu Start Up Kultura na organizację imprez kulturalnych
Joanna Krężelewska

- Dziś to koszalinianie ustalają program wielu działań artystycznych - mówi Paweł Strojek, szef Centrum Kultury 105.

Jeśli ktoś nie ma sylwestrowych planów, bądź ma i chce 2017 rok powitać pod chmurką, jakie zaproszenie otrzyma?

Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 zapraszają na Rynek Staromiejski na miejskiego sylwestra, podczas którego wystąpi O.S.T.R, czyli Adam Ostrowski. To muzyk, producent, instrumentalista, raper, jeden z najbardziej pracowitych i utalentowanych artystów w Polsce. To klasa, energia i... coś nowego. Artysta ten występował już w Koszalinie i za każdym razem przyciągał dużą grupę słuchaczy. Zresztą to muzyczna propozycja samych koszalinian.

Nie obawiacie się jednak, że występ rapera to propozycja do węższego grona odbiorców? Nie myśleliście o kimś bardziej „uniwersalnym”?

Dyskusja o wyborze artysty jest praktycznie zawsze. Tym razem wygrała opcja zaproponowana przez młodszych, za rok zaproponujemy inny styl muzyczny. Chcemy robić to naprzemiennie - czasem alternatywa, czasem mainstream. Zawsze jednak będziemy się wsłuchiwać w głos mieszkańców.

Faktycznie jesteśmy coraz aktywniejsi? Sami mówimy, czego od kultury oczekujemy?

Tak i to rzecz fenomenalna. Choćby ostatni przykład - uczennice jednego z liceów zaproponowały, by zorganizować koncert niszowej grupy Nocny Kochanek. Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę - od ręki sprzedaliśmy komplet biletów. Dziś to koszalinianie ustalają program wielu działań artystycznych i moim zdaniem to jest właściwy kierunek działalności.

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań. Jaki był to rok w koszalińskiej kulturze?

Rekordowy! Za nami obchody 750-lecia Koszalina, 40-lecia Centrum Kultury 105, 35. edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych. W sumie CK105 zorganizowało, bądź wsparło organizacyjnie aż ponad 540 imprez i wydarzeń kulturalnych. Dużym powodem do zadowolenia jest też to, jak wypadamy w porównaniu z instytucjami kultury, nawet tymi z większych miast, pod względem pozyskiwania środków zewnętrznych. Dziś 52 proc. naszego budżetu to dotacja miejska, a 42 proc. to środki zewnętrzne. To również sukces kina Kryterium, naszych cykli eventowych, ale i trochę szczęścia, czyli tytuły, które ściągnęły przed nasz ekran wielu, wielu widzów. Kino wykonało plan, a dodatkowe środki przeznaczamy na działania artystyczne i polepszenie komfortu osób korzystających z wydarzeń kulturalnych, jak wymiana poszyć foteli, czy remont wentylacji.

A inwestycje, które są w planie?

Planujemy remont toalet dla widzów. Chcemy wygłuszyć ścianę Clubu 105, która oddziela salę koncertową od kina Kryterium.

Co z remontem amfiteatru?

Prace są na etapie projektowania. Do końca marca otrzymamy informację, czy nasz projekt przejdzie kwalifikację do otrzymania dofinansowania. W planie jest też remont Domku Kata.

Jaki będzie początek 2017 roku w kulturze?

Nie zwalniamy tempa. 27 stycznia w Clubie 105 odbędzie koncert akustyczny zespołu Farben Lehre, a dzień później w sali widowiskowej wystąpi Ania Szarmach. Będzie to koncert charytatywny - wstęp będzie wolny, ale chętni będą mogli wrzucić datki do puszki. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby koszalińskiego hospicjum. W lutym wystąpią u nas Krzysztof Zalewski, Marian Opania. W marcu m.in. Sonia Bohosiewicz i Strachy Na Lachy.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Urodzona w dniu, kiedy Polska w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy zremisowała z ZSRR 1:1. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe i las.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Koszalińskiego online

14,50 29,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.