Irena Boguszewska

12 maja tego roku OSP w Bobolicach ukończyła 140 lat!

OSP Bobolice liczy 42 druhów, w tym 28 czynnych. Ma 15-osobową „młodzieżówkę” Fot. OSP Bobolice OSP Bobolice liczy 42 druhów, w tym 28 czynnych. Ma 15-osobową „młodzieżówkę”
Irena Boguszewska

OSP Bobolice jest jedną z najstarszych ochotniczych straży pożarnych w Polsce. Ma udokumentowane i potwierdzone przez komisję historyczną Zarządu Głównego OSP 140 lat istnienia.

- Historią naszej OSP zajmuję się od pięciu lat. Odkryłem dokumenty, które świadczą o istnieniu naszej jednostki już w osiemnastym wieku - mówi Jarosław Bączkowski, prezes OSP Bobolice.

Najstarsze zapisy historyczne, dotyczące działalności straży pożarnej w Bobolicach, opisane są w książce Horsta Wendta pt: „Bublitz in Pommern Chronik 1000-1947 Geschichte-Quellen-Statistiken” i sięgają lat 1740 - 1794. W nich podane jest m.in. wyposażenie przeciwpożarowe miasta: 1 pompa pożarnicza z metalu i 199 pomp z drewna, 199 wiader skórzanych, troje sań do wody, 40 drabin strażackich i osiem bosaków. Opisane są pożary. Np. we wrześniu 1605 r. wielki pożar zniszczył miasto, a w 1631 r. - ponowny spowodowali szwedzcy żołnierze. W 1639 r. ogień strawił szkołę i kościół, w 1682 r. - 115 domów i dużo stodół, a w 1800 r. - ratusz .

W Archiwum Państwowym w Koszalinie znajdują się m.in: korespondencja urzędowa z lat 1809-1931, regulamin policji ogniowej z 1848 r. oraz regulamin policji ogniowej i straży pożarnej z 1879 r.

- OSP mogą same na podstawie dokumentów ustalać, jak długo istnieją. My chcieliśmy mieć to potwierdzone i dlatego wystąpiliśmy o zbadanie sprawy do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowi-cach - mówi J. Bączkowski. - To uznało, że początki ochrony przeciwpożarowej w Bobolicach sięgają osiemnastego wieku, jednak straż pożarna istnieje od 1879 roku. Wcześniej mogła być, ale to wymaga dalszych badań. Na pewno była policja ogniowa, która mogła się składać z kilku stróżów nocnych odpowiedzialnych za rozpalenie i gaszenie latarni miejskich.

- Pismo otrzymaliśmy na początku lutego tego roku i nie byliśmy w stanie przygotować imprezy w tym roku - twierdzi prezes Bączkowski. - Planujemy więc zorganizować uroczyste obchody 141-lecia w połączeniu z Gminnym Dniem Strażaka w przyszłym roku.

Irena Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.